Dzisiaj wielka jest rocznica –
jedenasty listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.
Więc o przyszłość walczmy razem
pod sztandarem z Orłem Białym,
tylko pracą i nauką
przysporzymy Polsce chwały.

~L. Wiszniewski „11 listopada”

 

W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada 2011r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 93 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, przygotowany pod kierunkiem Marii Matysek. Uroczystość przybrała formę montażu słowno- muzycznego i była dla wszystkich wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego niezwykle patetycznie zabrzmiały słowa: „Nad wolną Polską leć Orle Biały” – wypowiedziane przez Karolinę Kapiszkę, uczennicę klasy IVa, które wprowadziły zebranych w atmosferę Święta Niepodległości. Spotkanie stało się również okazją do zadumy i refleksji nad przeszłością i przyszłością naszej Ojczyzny. W akademii wzięli udział uczniowie klasy IVa, zaś najmłodsi wychowankowie naszej szkoły z zapartym tchem, w ogromnym skupieniu, śledzili występ swoich kolegów i gromko oklaskiwali ich popisy recytatorskie i muzyczne. Nie zabrakło też wzruszających, niosących nadzieję i podtrzymujących na duchu pieśni w wykonaniu uczennic z klas V. Całość dopełniła nastrojowa, jesienna dekoracja podkreślona bielą i czerwienią, jako narodowymi barwami, dominującymi w tym dniu w naszej szkole.

 

Podkreślając rangę Narodowego Święta oraz w odpowiedzi na apel Prezydenta oraz Ministra Edukacji Narodowej uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami i nauczycielami przygotowali piękne biało-czerwone kotyliony – jako znak radości i wyraz dumy z odzyskania niepodległości. Każdy uczeń i nauczyciel w tym szczególnym dniu miał przypięty do piersi biało – czerwony kotylion, który był symbolicznym wyrazem naszego patriotyzmu i przepełniającej nas dumy i radości.

Spotkanie uświadomiło wszystkim jak wielką ofiarę poniósł nasz Naród w drodze do wolności i jak ważne jest to, aby każdy z nas umiał o sobie powiedzieć: „Jestem Polakiem!” i krzyknąć światu: „Polska nie zginęła!

Maria Matysek