Robinson Cruzoe

„ Cóż, wiodło Cię znowu na morze? – można by zadać pytanie. Nie wiem, co na nie odpowiedzieć. Pytajcie tak samo muchy, dlaczego brzęczy i lata. Pytajcie tak samo zwierza, dlaczego kąsa i drapie. Pytajcie ryby i ptaka.
I ognia, dlaczego płonie. I wody, dlaczego płynie. Taka natura jest rzeczy. Żeglarza ciągnie na morze”.

Robinson Crusoe

 

Zgodnie z założeniami „Roku szkolnego z pasją” – Szkoła Podstawowa w Bojanie zorganizowała swoim uczniom wyjazd na spektakl pt.: „Wyspa Robinsona”. Była to adaptacja sceniczna na podstawie powieści: „Przypadki Robinsona Cruzoe” Daniela Defoe.

 

Zapragnęliśmy w naszych uczniach rozwinąć pasję i zamiłowanie do teatru. Nawiązaliśmy zatem współpracę z Katolickim Teatrem Edukacji. W ich najnowszym spektaklu „Wyspa Robinsona” dzieci aktywnie uczestniczyły w wyprawie i jednocześnie byli świadkami dramatycznych zdarzeń z życia Robinsona. Widzowie przeżyli wraz z nim wielką przygodę. Kto przekroczył próg teatru trafił wprost na statek i oddał się pod rozkazy groźnego bosmana.Statek

Urok przedstawienia tkwił przede wszystkim w rozwiązaniach scenograficzno – przestrzennych. Widownia była wnętrzem statku, zaś młodzi widzowie po szybkim kursie marynarskim wypłynęli wspólnie z Robinsonem na morze w poszukiwaniu przygody.

Przedstawienie wzbudziło w naszych uczniach zamiłowanie do teatru. Wróciliśmy do naszych domów pełni refleksji, głęboko zadowoleni.

mgr Justyna Kurlapska