3 listopada 2011 r. uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego pojechali na wycieczkę do Chmielna.

W tej pięknej kaszubskiej wsi znajdują się dwa zakłady produkujące ceramikę: pracownia ceramiki „Genius oraz Muzeum Ceramiki „U Neclów. W pracowni „Genius” oglądaliśmy współczesne wyroby produkowane głównie na eksport. W Muzeum Ceramiki „U Neclów” poznaliśmy historię rodu i dowiedzieliśmy się, jak dawniej wyglądały maszyny i urządzenia garncarskie. Neclowie produkują ceramikę kaszubską już od dziesięciu pokoleń. Niektórzy z nas próbowali własnoręcznie zrobić naczynia z gliny, co wcale nie było łatwe.

 

Uczestniczyliśmy również w warsztatach, na których uczyliśmy się, w jaki sposób zbudowane są tradycyjne instrumenty kaszubskie. Spotkaliśmy się z p. Tadeuszem Makowskim, który jest właścicielem jednej z największych kolekcji diabelskich skrzypiec w Polsce. Pan Tadeusz Makowski, tegoroczny zdobywca tytułu „Mistrza w zażywaniu tabaki”, okazał się niezwykle interesującą osobą. Wspaniale opowiedział nam o zwyczajach i tradycjach kaszubskich.

Wszyscy uczestnicy miło wspominają wycieczkę i składają serdeczne podziękowania pracowni „Genius”, Muzeum „U Neclów” oraz p. Tadeuszowi Makowskiemu za miłe przyjęcie.

 

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bojanie