Experyment07 października 2011 roku uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Bojanie po raz pierwszy mieli okazję uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych odwiedzając  Centrum Nauki Experyment  w Gdyni.

Na samym początku przeszliśmy do sali, w której odbyły się zajęcia, pt. „I Ty zostaniesz Robinsonem”. Spotkanie to nauczyło uczniów jak odnaleźć się w lesie oraz jak radzić sobie z problemami, które mogą nas tam spotkać. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, miedzy innymi, jak:

 
  • tropić zwierzęta,
  • przepowiadać pogodę,
  • posługiwać się kompasem,
  • ubrać się na wycieczkę,
  • rozpoznać, które rośliny leśne są trujące, a które możemy jeść.   

 Następnie przeszliśmy na salę, w której znajdowały się stanowiska, przy których odkrywcy – amatorzy na własną rękę mogli przeprowadzić różnego rodzaju doświadczenia i zrozumieć zjawiska występujące w przyrodzie. Przypomnieli sobie proste zasady fizyki, optyki oraz pogłębili wiedzę o środowisku i anatomii. Uczniowie bardzo chętnie korzystali z interaktywnych urządzeń. Mogli dotknąć każdy z eksponatów, wypróbować działanie rozmaitych urządzeń, przeprowadzać eksperymenty. Komponowali własne melodie przy pomocy nietypowych instrumentów. Dzieci miały okazję "wejść" do bańki mydlanej. Sprawdzić, ile energii potrzeba,  aby przejechać 100 metrów na wózku inwalidzkim. Wizyta w „Experymencie”  to wspaniała zabawa i nauka poza szkołą. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli pod ogromnym wrażeniem zjawisk, których doświadczyli w Centrum Nauki  i poczuli się przez moment jak prawdziwi odkrywcy.

Beata Wiśniewska