Łączymy Pokolenia - baner

 

Szkoła Podstawowa w Bojanie obchodziła niedawno swoje wielkie święto. W piątkowy, szczególny dzień – 29 października 2010 roku – otworzyliśmy w naszej placówce Izbę Pamięci. Przedsięwzięcie to zostało połączone z realizacją projektu europejskiego i gminnymi uroczystościami na cmentarzu w Głodowie, pokazem multimedialnym, koncertem pieśni patriotycznej w wykonaniu uczniów SP oraz poczęstunkiem dla zaproszonych gości.p. Bolesław Bork z dyrektorką szkoły p. mgr Danutą Heftą

         Na uroczystość zostały zaproszone liczne osoby z naszego regionu. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi: Ksiądz Proboszcz Mirosław Bużan oraz  p. Bolesław Bork – były Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bojanie, prozaik i poeta kaszubski, przedstawiciele Urzędu Gminy Szemud, Radni Gminy Szemud, Wicekonsul Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, Prezes Lokalnej Grupy Działania „Kaszubska Droga”, dyrektorzy szkół.

Obchody uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem na cmentarzu w Głodowie, któremu przewodniczył ksiądz proboszcz Mirosław Bużan. Następnie zebrani udali się do szkoły, gdzie odbywał się dalszy ciąg uroczystości.

Po oficjalnym rozpoczęciu i przywitaniu wszystkich gości, uczniowie naszej szkoły zaprezentowali występ teatralny, tematyką związany z całą historią Bojana i regionu. Pod okiem p. Katarzyny Szkodzińskiej – autorki scenariusza – dzieci pokazały znakomite, refleksyjne i jednocześnie edukacyjne przedstawienie urozmaicone muzycznymi aranżacjami chóru. Po niezmiernie udanym widowisku, licznie zebrani goście udali się na zwiedzanie Izby Pamięci. Pod przewodnictwem p. Danuty Hefta, zagłębili się w historii Bojana i okolic. Izba zaopatrzona została w gabloty, w których znajdują się liczne przedmioty związane z przeszłością mieszkańców. Są tam między innymi cudowne, stare zdjęcia, dyplomy i świadectwa ze szkół, stare książki, gazety i druki, przedmioty codziennego użytku, galowe stroje kaszubskie damskie i męskie, a także ławka z dawnych lat szkolnych. Wszystkie zgromadzone rekwizyty wzbudziły zachwyt wśród zwiedzających.

         Następnie na zaproszonych gości czekał uroczysty obiad, podczas którego rozmawiano o tym szczególnym dniu, jak i o całym realizowanym w naszej szkole przedsięwzięciu.  Wszyscy zachęceni opowiadaniami o Bojanie, z pewnością będą się starali wzbogacać Izbę Pamięci pamiątkami z dawnych lat.

mgr Barbara Hulbój