Dnia 20 listopada 2009 r. w Bibliotece Publicznej w Bojanie odbyło się spotkanie autorskie z Anną Czerwińską – Rydel, autorką książki dla dzieci „Tajemnica Matyldy”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Bojanie oraz nauczyciele.

Pisarka przybliżyła dzieciom, jak powstawała jej najnowsza książka „Tajemnica Matyldy” krok po kroku. Wspomniała o kotach – bohaterach książki, grze na skrzypcach, i oczywiście o Matyldzie. Książka bowiem opowiada historię samotnej Matyldy, która znajduje lekarstwo na swoją samotność. Jest nim muzyka – Matylda zaczyna naukę gry na skrzypcach.

To historia podobna do tych, które dzieją się pewnie w wielu domach – mówiła pani Anna. – Matyldę wychowuje tylko mama, która bardzo się stara, ale, jak wielu z nas, ma wciąż za mało czasu, jest zbyt zabiegana i zapracowana by wysłuchać swego dziecka. Dlatego "Matylda" rozpoczyna cykl książek "Posłuchaj mnie mamo, posłuchaj mnie tato", w których autorka stara się zwrócić uwagę rodziców na ten problem. 

Anna Czerwińska – Rydel bardzo chętnie odpowiadała na pytania zadawane przez dzieci. Zarówno te dotyczące swojej twórczości, jak i życia rodzinnego. Autorka „Matyldy” sama jest muzykiem i pedagogiem, a jej dzieci grają na skrzypcach. Prowadzi zajęcia muzyczne z dziećmi i młodzieżą. Jest też autorką około 200 radiowych audycji muzycznych (prowadziła je na antenie Radia Eska-Nord) i bajek dla dzieci. Jej najnowsza książka "Tajemnica Matyldy" zdobyła I nagrodę w kategorii proza dla dzieci w Konkursie Literatury Pomorskiej na VIII Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina 2007".

Na zakończenie pani Anna Czerwińska – Rydel przeczytała dzieciom fragment swojej książki oraz rozdawała autografy.

Maria Matysek