„Oby na ziemi zwyciężył pokój”. Pod takim hasłem obchodzi się co roku 21 września Międzynarodowy Dzień Pokoju. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła go w roku 1982. Wzywa ona wszystkie państwa świata do zachowania w tym dniu zawieszenia broni.

Dzień Pokoju został proklamowany przez ONZ w 1981 roku. Od 2001 roku jest obchodzony 21 września. W intencji ONZ data ta miała także stać się dniem powszechnego zawieszenia broni oraz wyrzeczenia się przemocy.

W 1998 roku decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ lata 2001-2010 proklamowane zostały „Dekadą kultury pokoju i niestosowania przemocy dla dobra dzieci na całym świecie”. Dziś, gdy nowe akty agresji zdarzają się niemal codziennie, potrzeba krzewienia kultury pokoju jest aktualna bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości.

W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Pokoju odbył się 27.09.2009. Przygotowały go klasy VIb i Vb, które zaprezentowały montaż słowno-muzyczny, w trakcie którego wykorzystały utwór Michaela Jacksona „Heal the World” który oddaje ideę krzewienia pokoju nie tylko wśród rówieśników. Zarówno piosenka, jak i teledysk wywarły na uczestnikach spotkania ogromne wrażenie.

Międzynarodowy Dzień Pokoju zachęca nas do refleksji nad tym jak miałby wyglądać nasz świat w przyszłości.. Jak go postrzegamy i co możemy zrobić, aby był to świat z naszych marzeń. Nie świat gdzie jesteśmy dla siebie wrogami, ale świat przyjaciółmi. Cytując piosenkę Jacksona

 

„Uleczmy świat…uczyńmy go lepszym miejscem…

Dla Ciebie… dla mnie… dla ludzi wszelkich ras…”
 
 

Może to spotkanie stanie się dla nas refleksją. Pomyślmy o naszym pokoleniu i powiedzmy, że chcielibyśmy lepszego świata dla naszych dzieci i dla dzieci naszych dzieci.. Zastanówmy się , co możemy zrobić aby stał się on lepszym, bezpieczniejszym miejscem dla każdego z nas…