Dnia 15 września 2009 r. klasa Va wraz z wychowawcą oraz opiekunami udała się na edukacyjną wycieczkę szkolną do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Jest to fascynujące laboratorium dla małych i dużych odkrywców, w którym można namacalnie poznawać prawa fizyki i przyrody. Ta niezwykła pracownia doświadczalna jest wielkim placem zabaw.

Wszystkich eksperymentów można, a wręcz należy dotykać i wszystkiego spróbować. Na powierzchni 400 m2 czeka ponad 30 eksponatów do interaktywnej zabawy. Urządzenia demonstrują prawa fizyki  i procesy zachodzące w przyrodzie. Podzielono je na 5 grup tematycznych, które przybliżają min. zasady optyki, emisji dźwięków oraz tajemnice ludzkiego ciała i przyrody.

W dziale „Środowisko” można obserwować preparaty przez mikroskop( lub oglądać jej jeszcze bardziej powiększone na dużym monitorze), poznać obieg wody w przyrodzie czy nauczyć się rozpoznawać ślady leśnych zwierząt.

W dziale dla najmłodszych odkrywców dzieci mogą ćwiczyć zręczność i koordynację ruchów, a dzięki układankom i ściennym labiryntom sprawdzić zdolność obserwacji.

W „ Eksperymencie” znajdują się też nietypowe instrumenty tj. cytra, grająca podłoga i tzw. rurowa oktawa.

Wszystkie cele i założenia wycieczki zostały zrealizowane. Wspomogą urozmaicą i uatrakcyjnią zapewne proces dydaktyczno-wychowawczy.

Karol Mastalerz